۳ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

خداوند ابا دارد...

ابی الله ان یجری الامور الا باسباب ها

۱۴ تیر ۹۲ ، ۰۹:۴۱ ۰ نظر
احمد احمدی

با نهج البلاغه 3

  ره آورد پرهیزگاری

ای بندگان خدا! شما را به پرهیزکاری سفارش می کنم، که حقّ خداوند بر شماست، و نیز موجب حقّ شما بر پروردگار است. از خدا برای پرهیزکاری یاری بخواهید، و برای انجام دستورات خدا از تقوا یاری جویید، زیرا تقوا، امروز سپر بلا، و فردا راه رسیدن به بهشت است؛ راه تقوا روشن، و روندۀ آن بهره مند، و امانتدارش خدا، که حافظ آن خواهد بود. تقوا همواره خود را بر امّت های گذشته «و حال» عرضه کرده و بر آینده نیز عرضه می کند، زیرا فردای قیامت، همه به آن نیازمندند. آنگاه که در قیامت آفریده ها را گِرد می آورد و آنچه داده است باز پس می گیرد و دربارۀ همۀ نعمت ها می پرسد، پس چه اندکند آنها که تقوا را برگزیدند و بار آن را بدرستی بر دوش کشیدند. آری! پرهیزکاران تعدادشان اندک است و شایستۀ ستایش خداوند سبحان که فرمود « بندگان سپاسگزار من اندکند» (سوره سبا آیه 12)

پس گوش جان را به ندای تقوا بسپارید، و برای بدست آوردن آن تلاش کنید.

تقوا را به جای آنچه از دست رفته به دست آورید و عوض هر کار مخالفی که مرتکب شده اید انتخاب کنید. با تقوا خواب خود را به بیداری تبدیل، و روزتان را با آن سپری کنید، دل های خود را با تقوا زنده کنید، و گناهان خود را با آن شستشو دهید. بیماری های روان و جان خود را با تقوا درمان، و خود را آمادۀ سفر آخرت گردانید، از تباه کنندگان تقوا عبرت گیرید و خود عبرتِ پرهیزکاران نشوید. آگاه باشید! تقوا را حفظ کنید و خویشتن را با تقوا حفظ نمایید.

بخشی از خطبه 191 نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی

۱۳ تیر ۹۲ ، ۰۹:۴۰ ۰ نظر
احمد احمدی

با نهج البلاغه 2

ضرورت کنترل زبان

سپس مواظب باشید که اخلاق نیکو را درهم نشکنید و به رفتار ناپسند مبدّل نسازید. زبان و دل را هماهنگ کنید. انسان باید زبانش را حفظ کند، زیرا همانا این زبان سرکش، صاحب خود را به هلاکت می اندازد. به خدا سوگند! پرهیزکاری را ندیده ام که تقوا برای او سودمند باشد مگر آن که زبان خویش را حفظ کرده بود، و همانا زبان مؤمن در پسِ قلب او، و قلب منافق از پس زبان اوست.

زیرا مؤمن هرگاه بخواهد سخنی گوید، نخست می اندیشد، اگر نیک بود اظهار می دارد، و چنانچه ناپسند بود، پنهانش می کند، در حالی که منافق آنچه بر زبانش آمد می گوید، و نمی داند چه به سود او، و چه حرفی بر ضرر اوست؟ و پیامبر اسلام (ص) فرمود: «ایمان بنده ای استوار نگردد تا دل او استوار شود، و دل استوار نشود تا زبان استوار گردد.»

پس هرکس از شما بتواند خدا را در حالی ملاقات کند که دستش از خون و اموال مسلمانان پاک، و زبانش از عِرض و آبروی مردم سالم ماند، چنین کند.

بخشی از خطبه 176 نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی

۱۳ تیر ۹۲ ، ۰۹:۳۹ ۰ نظر
احمد احمدی